Žemaitė: gyvenimo gramatika

Žemaitė: gyvenimo gramatika

Žemaitė – tai lietuvių literatūros ir kultūros reiškinys. Tuo įsitikinusi Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė, lietuvių literatūros tyrinėtoja Viktorija Daujotytė. Knygoje „Žemaitė: gyvenimo gramatika“ profesorė nauju žvilgsniu žvelgia ne tik į Žemaitės kūrybą, bet ir jos asmenybę.

Kokia buvo ta Žemaitės „gyvenimo gramatika“? Viktorija Daujotytė analizuoja Žemaitės kūrybą, jos asmeninį gyvenimą ir to gyvenimo filosofiją, atskleidžia, kaip Žemaitės kūryboje buvo įamžinti svarbūs liudijimai apie to meto istorinius įvykius, socialinius pokyčius.

Knygoje „Žemaitė: gyvenimo gramatika“ autorė pateikia svarbius faktus ir visiškai unikalias įžvalgas, kurios pristato Žemaitę kaip savotišką savo laikotarpio ambasadorę, kuri seniai užsitarnavo literatūros klasikės vardą, tačiau taip pat visuomet buvo kur kas daugiau nei rašytoja – ji žadino moterų bendrystę ir sąmoningumą, buvo labai įvairialypė meniška asmenybė.

„Knygą „Žemaitė: gyvenimo gramatika“ rašiau iš džiaugsmo prie jos sugrįžti, iš naujo skaityti, aiškintis, stebintis tuo, kad Žemaitė buvo ir kad tebėra.“
Viktorija Daujotytė

Žemaitė (tikr. Julija Beniuševičiūtė-Žymantienė, 1845–1921 m.) – lietuvių rašytoja, aktyvi demokratė, dalyvaudavo moterų suvažiavimuose, rinko aukas nukentėjusiems nuo karo. Pirmąjį kūrinį parašė sulaukusi daugiau nei 40 metų. Žemaitė yra parašiusi daugiau nei 350 apsakymų, apysakų, apybraižų, vaizdelių, keliolika pjesių, pasakojimą apie vaikystę, publicistinių straipsnių, korespondencijų. Daug kūrinių buvo atspausdinti tuometinėje spaudoje. Žymiausi kūriniai: „Marti“, „Petras Kurmelis“, „Sučiuptas velnias“, „Sutkai“.

Viktorija Daujotytė (g. 1945 m.) – Lietuvos literatūros tyrinėtoja, habilituota humanitarinių mokslų daktarė. Mokslininkė daugiausia tyrinėja poeziją, literatūrą. Interpretuodama literatūros kūrinius dažniausiai remiasi egzistencinių problemų aspektu. Daug dėmesio skiria moterų rašytojų kūrybai. Yra išleidusi lietuvių literatūros vadovėlių bei mokomųjų knygų studentams, taip pat esė knygų, rašytojų biografijų, apybraižų.
Kalbėdama apie literatūrą visuomet atkreipia dėmesį į kūrėjų pasaulėvaizdį ir kasdienes patirtis, kurios atsispindi jų kūryboje. Tyrinėjo Vinco Mykolaičio-Putino, Janinos Degutytės, Justino Marcinkevičiaus, Sigito Gedos, Salomėjos Nėries kūrybą ir biografijas.
Autorė gimė netoli Varnių, Telšių rajone. 1968 metais baigė Vilniaus universitetą, dėstė universitete, apsigynė daktaro laipsnį. Buvo lietuvių literatūros katedros vedėja. Yra apdovanota ne viena literatūrine premija, taip pat pelnė Nacionalinę kultūros ir meno premiją, buvo apdovanota Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu.literatūrja ir kritika,Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *