Vinco Svirskio „Mediniai stebuklai“

Vinco Svirskio „Mediniai stebuklai“

Knygoje atskleidžiamas Vinco Svirskio kūrybos fenomenas ir apibendrinamas jo palikimas. Publikuojamas M. Matulytės ir S. Urbonienės sudarytas jo kryžių ir koplytstulpių sąvadas, kurį papildo meistro darbų topografija ir iki šių dienų išsaugoto paveldo registras. Surinktos Adomo Varno ir Balio Buračo tarpukariu darytos liaudies menininko kryžių ir koplytstulpių fotografijos, kuriose sakraliniai objektai užfiksuoti autentiškoje aplinkoje: laukuose, prie vieškelių, sodybose, kapinėse. Vaizduose ne tik matyti religinė meno skulptūra, bet ir atsispindi drožinėti mėgusio piemenėlio, išaugusio į pašauktą menininką, pasaulis, perteikiama jo gyvenimiška ir kūrybinė aplinka.

2008 m. kryždirbystė, kurios tradicijai atstovauja ir V. Svirskio kūryba, buvo įtraukta į UNESCO žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Kryžiai – sakraliojo lietuvių liaudies meno šerdis. XX a. pradžios programinis lietuviškumas rėmėsi liaudies menu – labiausiai žodžio (tautosaka) ir medžio (medinė liaudies skulptūra) kūryba. Knygos pavadinimas – pagal rašytojo Kazio Borutos apysaką „Mediniai stebuklai“ (1938), kur sukurta įspūdinga dievdirbio Vinco Dovinės figūra. „Geriausi Vinco Svirskio kūriniai yra kilnūs – kylantys ir keliantys aukštyn, ne tik akis, bet ir širdį“, – pagrindiniame knygos straipsnyje teigia prof. Viktorija Daujotytė.Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *