Mamutė. Ona Jablonskytė-Landsbergienė

Mamutė. Ona Jablonskytė-Landsbergienė

Vytauto Landsbergio parengtoje knygoje „Mamutė. Ona Jablonskytė-Landsbergienė“ pasakojama ne tik apie garsią gydytoją ir visuomenininkę, bet ir apie XX amžiaus pirmosios pusės Lietuvos istoriją. Tie laikai mūsų šaliai atnešė daugybę iššūkių, išblaškytų šeimų ir suluošintų žmonių likimų.

Ne tik Vytautas Landsbergis savo mamą vadino mamute. Ona Jablonskytė-Landsbergienė Antrojo pasaulinio karo metais gelbėjo ir slėpė žydus, o ne vienas išgelbėtas vaikas moterį vadindavo mamute. Ona buvo Pasaulio tautų teisuolė – tai garbės vardas, kurį Izraelio valstybė suteikia užsienio šalių piliečiams, kurie karo metu gelbėjo holokausto aukas. Lietuvos respublika moterį jau po mirties apdovanojo Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi.

Leidinio sudarytojas teigia, kad jo mama galėjo būti puikus pavyzdys visiems žmonėms, o knyga suteikia galimybę pažinti šią ypatingą asmenybę.

Ona Jablonskytė-Landsbergienė gimė 1894-tais metais. Onos tėvas buvo kalbininkas Jonas Jablonskis ir ji visą gyvenimą puoselėjo meilę lietuvių kalbai. Širdies liga gerokai sutrumpino moters gyvenimą – ji mirė 1957-tais metais. Ona 1920-tais metais baigė Peterburgo moterų medicinos institutą, ji dirbo gydytoja oftalmologe. Medikė tyrinėjo akių ligas, darė sudėtingas operacijas. Karo metais patyrė daugybę išgyvenimų dėl savo vaikų likimo – vyriausias sūnus suimtas gestapo buvo išvežtas į Vokietiją, ten dingo ir vyras. Kankino nežinia ir dėl dukros likimo.

„Mamutė. Ona Jablonskytė-Landsbergienė“ sudaryta iš daugybės žmonių atsiminimų: sutuoktinio architekto Vytauto Landsbergio-Žemkalnio, vaikų, kolegų medikų. Į leidinį įtraukti autentiški laiškai, išsaugoti užrašai, dokumentai, istorinės fotografijos. Knyga yra liudijimas apie itin sudėtingą, pilną kūrybiškumo, sunkų, bet tuo pačiu ir gražų asmeninį bei profesinį moters gyvenimą, kuriame užfiksuota ir Lietuvos istorija.

Knygą „Mamutė. Ona Jablonskytė-Landsbergienė“ parengęs Vytautas Landsbergis sakė, kad kilnūs ir gražūs tėvų darbai, prasmingi gyvenimai neturi būti pamiršti.Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *