Juozapas Kamarauskas : dailininko, inžinieriaus architekto kūrybinis palikimas Lietuvos dailės muziejuje

Juozapas Kamarauskas : dailininko, inžinieriaus architekto kūrybinis palikimas Lietuvos dailės muziejuje

Leidinyje „Juozapas Kamarauskas“ publikuojamas dailininko, inžinieriaus architekto Juozapo Kamarausko (1874–1946) kūrybinis palikimas, saugomas Lietuvos dailės muziejuje, išsami dailininko gyvenimo ir kūrybos apžvalga. Visi leidinio tekstai išspausdinti lietuvių ir anglų kalbomis.

Jame yra paskelbti kūriniai, kuriuose pavaizduoti Vilniaus gynybinės sienos ir jos istorinių vartų gynybiniai įtvirtinimai ir kiti vaizdai. Visi jie pasižymi maksimaliu istoriškumu, proporcijų tikslumu, detalių raiškumu, tikslia ir išraiškinga kompozicija, kurioje pulsuoja miesto bendruomenės gyvenimo tikrumas. Dailininkas buvo išstudijavęs svarbiausių istorinių miesto objektų istorinius šaltinius, susipažinęs su jų teritorijose rastais archeologiniais radiniais, išlikusia ikonografija.

Iš Vilniaus miesto dailininkų architektas, inžinierius ir dailininkas Juozapas Kamarauskas labiausiai išsiskyrė tuo, kad jis savaip pratęsė architektūrinių objektų atvaizdavimo meno kūriniuose tradiciją – vaizdavo nebeegzistuojančius senosios architektūros paminklus ir jų kompleksus remdamasis išlikusiais istoriniais jų aprašymais, archeologinių tyrimų ataskaitomis, archyvuose, bibliotekose, muziejuose saugomais kitais istoriniais šaltiniais, senosiomis graviūromis, piešiniais, planais.

Lietuvos dailės muziejaus rinkiniuose saugoma didžiausia Juozapo Kamarausko kūrinių kolekcija – daugiau negu 500 kompozicijų ir eskizų. Daugiau nei pusė šios kolekcijos kūrinių yra sukurta Vilniaus tema. Tai kruopščiai užfiksuotas Vilniaus ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūrinis paveldas – miesto planai, panoramos, pilys, buvusių Vilniaus gynybinių sienų vartai, bažnyčios, kiti pastatai. Atskirą paveikslų grupę sudaro rekonstrukciniai pavienių Vilniaus paminklų projektai.

J. Kamarauskas piešė Vilniaus vaizdus kaip mokslininkas restauratorius, architektūros istorikas, restauratorius analitikas, kuris puikiai suvokė ir pažino kiekvieno Vilniaus paminklo architektūrinę struktūrą. Jo sukurti rekonstrukciniai Vilniaus paminklų projektai aktualūs ir šiandien, o jo kūriniuose autentiškai užfiksuotos Antrojo pasaulinio karo metais sunaikinti Vilniaus gatvių, pastatų vaizdai – kone vieninteliai mums likę anų laikų liudininkai.Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *