Gyvūnų išlaisvinimas : nauja požiūrio į gyvūnus etika

Gyvūnų išlaisvinimas : nauja požiūrio į gyvūnus etika

Australų filosofo Peter Singer knyga „Gyvūnų išlaisvinimas“ pirmą kartą pasirodė prieš keturiasdešimt penkerius metus (1975-tais). Nuo to laiko ji ne tik neprarado savo aktualumo, bet kasmet tampa vis svarbesne šiuolaikinėje visuomenėje. Ji ne vieną žmogų privertė susimąstyti apie ilgalaikį žiaurų elgesį su gyvūnais bei negailestingą jų išnaudojimą savo gerovei.

Daugelis žmonių valgo mėsą, avi odinius batus, naudoja su gyvūnais testuotą kosmetiką ar vartoja vaistus, kuriuos medikai išbandė ant žiurkių. Tačiau retas pagalvoja, kokią kaina iš tiesų yra mokama ir kaip tie gerovės dalykai pasiekia mūsų šaldytuvus ar vonios spinteles.

Peter Singer knygoje „Gyvūnų išlaisvinimas“ pasakoja apie fermas, kuriose gyvuliai auginami maistui, apie laboratorijas, kuriuose testuojami vaistai bei kosmetika.

Autorius nespekuliuoja mitais – jis remiasi surinktais faktais apie tokių vietų žiaurumą ir nepagarbą gyvūnams. Knygoje neraste aklo teismo, rašytojas siūlo alternatyvas, kelia etinius bei filosofinius klausimus. Ar tikrai žmogus yra aukštesnė būtybė už gyvūnus ir kas jį tokiu padarė? Autoriaus nuomone rūšizmas, kuomet vienos rūšies interesai yra iškeliami aukščiau už analogiškus kitos rūšies interesus, yra tokia pati diskriminacija kaip rasiszmas ar seksiszmas.

Pasirodžiusi knyga padarė didelę įtaką visuomenei. Pamažu pradėjo keistis žmonių požiūris į elgesį su gyvūnais. Šiais laikais vis dažniau išgirstame apie knygoje minimas problemas. Daugybė žmonių ėmėsi veikti prieš išnaudojimą ir žiaurų elgesį. Įvairios grupės skatina nepirkti produktų iš tų gamintojų, kurie testuoja priemones su gyvūnais, siūlo rinktis atsakingus, etiškus ūkius ir apskritai pergalvoti savo vertybes. Žiaurus elgesys su gyvūnais yra tik viena iš daugybės bėdų. Verta nepamiršti, kad pramoniniai ūkiai smarkiai kenkia gamtai ir kelia globalinį atšilimą, kuris savo ruožtu daro įtaką daugybei planetos pokyčių. Taigi, viskas susiję – „Gyvūnų išlaisvinimas“ skirta kiekvienam žmogui, kuriam rūpi Žemės ateitis.Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *