Eik ir pastatyk sargybinį

Eik ir pastatyk sargybinį

Pernai legendinio romano „Strazdas giesmininkas“ autorės Harper Lee vardas buvo vienas iš dažniausiai minimų literatūros pasaulyje. Mat netikėtai pasklido žinia apie seniai pradingusį ir štai po kelių dešimtmečių atsiradusį kitą šios rašytojos romaną „Eik ir pastatyk sargybinį“. Kad tai buvo laukiamiausia 2015 m. knyga, abejoti neleidžia ir 2 mln. egzempliorių tiražas, o rašytojos talento gerbėjai prie knygynų JAV stoviniavo jau knygos pasirodymo prekyboje išvakarėse.

Romaną „Eik ir pastatyk sargybinį“ Harper Lee sukūrė XX amžiaus šeštojo dešimtmečio viduryje ir pateikė leidėjams dar prieš „Nežudyk strazdo giesmininko“. Jaunos rašytojos talentu leidėjai nesuabejojo, tik patarė labiau pasigilinti į Džinos Luizos Finč vaikystę. Taip H. Lee ir padarė, o netrukus „Stazdas giesmininkas“ autorei atskraidino ir Pulicerio premiją.

Knygoje „Eik ir pastatyk sargybinį“ pavaizduoti dauguma veikėjų iš „Nežudyk strazdo giesmininko“, tik maždaug po dvidešimties metų. Džina Luiza Finč, Paukštelis, grįžta į Meikombą aplankyti tėvo, bet namuose jos laukia nelengvos asmeninio gyvenimo ir politinės problemos, susijusios su Atikumi, visuomene ir Džiną Luizą suformavusia Alabamos valstija.

Pasak Washington Post, be kitų svarbių aspektų, romanas reikšmingas tuo, jog prašo žiūrėti į Atikų ne vien kaip į didvyrį ar dievybę, bet kaip į paprastą žmogų, turintį ydų ir dorovinių trūkumų, leidžiantį mums pamatyti save, kad ir kokios sudėtingos ir prieštaringos būtų mūsų asmenybės.

Nagrinėdamas, kaip „Nežudyk strazdo giesmininko“ veikėjai prisitaiko prie audringų įvykių, kurie šeštojo dešimtmečio viduryje drebino Ameriką, romanas „Eik ir pastatyk sargybinį“ parodo ilgalaikę Harper Lee klasiką visai kitokiu, įstabiu, aspektu. Skaitant ir šį romaną atpažįstamas smagaus, ūmaus, taisykles laužančio žmogaus balsas. „Eik ir pastatyk sargybinį“ įprasmina JAV pietų valstijų miesteliui būdinga humorą ir nuolatinį susirūpinimą keliančią didžią Amerikos problemą: rasės klausimą. Kaip sakė W. Faulkneris, vienintelės geros istorijos yra apie žmogaus širdį, kurią drasko prieštaravimai. Ir šie žodžiai gan tiksliai apibendrina „Eik ir pastatyk sargybinį“.

„Eik ir pastatyk sargybinį“ kupinas prisiminimus žadinančių aprašymų, tikroviškų dialogų, pažįstamos atmosferos, ir visa tai iš dalies paaiškina, kodėl skaitytojams taip patiko ir vis dar patinka „Nežudyk strazdo giesmininko“.

*****

Šiuo metu 98-erių Harper Lee gyvena senelių namuose, Alabamos valstijoje, JAV. Ji labai silpnai mato ir girdi, su visuomene nebendrauja. Nors net ir savo šlovės bei gerovės metais rašytoja gyveno gan uždarą gyvenimą. Tiesa, kadaise viename interviu, kurių ji davė tikrai labai mažai, prasitarė daugiau knygų leisti neketinanti: „Aš pasakiau viską, ką norėjau, tad daugiau nesikartosiu.“ Vis dėlto likimas nusišypsojo, ir šiandien mes galime skaityti dar vieną H. Lee romaną.Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *