Dezinformacija : slaptas ginklas: laisvos visuomenės griovimo metodai

Dezinformacija : slaptas ginklas: laisvos visuomenės griovimo metodai

Koks buvo pagrindinis Sovietų Sąjungos ginklas? Raudonoji Armija? Atominis ginklas? Knygos „Dezinformacija. Slaptas ginklas: laisvos visuomenės griovimo metodai“ autoriai Ion Mihai Pacepa ir Ronald J. Rychlak teigia, kad informacijos iškraipymas – tikroji „blogio imperijos“ jėga, kuriai ji skyrė daugiau žmogiškųjų pajėgumų nei gynybos pramonei ar ginkluotosioms pajėgoms. Knygoje skaitytojo laukia pasakojimas apie didžiausias Sovietų bloko dezinformacijos kampanijas šalies viduje ir už jos ribų.

Knygos autoriai parodo, kaip Josifo Stalino laikais gimė žodis „dezinformacija“ ir kaip šia informacijos iškraipymo taktika naudotasi totalitarinėje valstybėje. Pagrindinė knygos pasakojimą vienijanti gija – Sovietų sąjungoje ir jos satelitinėse valstybėse vykdyta Romos popiežiaus Pijaus XII šmeižto kampanija. Ja buvo siekiama sumenkinti pontifiko autoritetą, pakirsti žmonių tikėjimą ir sudrebinti krikščioniškus Vakarų pasaulio pagrindus.

Greta šios temos autoriai knygoje „Dezinformacija. Slaptas ginklas: laisvos visuomenės griovimo metodai“ plačiai nušviečia ir kitas SSRS vykdytas dezinformacines kampanijas, nukreiptas prieš JAV, Izraelį, NATO ir kitus politinius priešininkus. Anot Ion Mihai Pacepa ir Ronald J. Rychlak, tokia sąmoningo tikrovės iškraipymo metodika Rusijoje gyva nuo pat XVIII a. Potiomkino laikų iki šių dienų, kai argumentuojant valstybės interesais siekiama perrašyti istoriją ir pakeisti pasaulio galios santykį.

Anot Washington Post, tai, ką tuomet sovietai vadino dezinformacija, šiandien vadintume „fake news“ – netikromis naujienomis. Kadangi nuolat susiduriama su informacijos iškraipymo problema lietuvių kalba išleista Ion Mihai Pacepa ir Ronald J. Rychlak knyga yra ypač aktuali.

Ion Mihai Pacepa – aukščiausio rango Sovietinio bloko pareigūnas, per geležinę uždangą 1978 m. išvykęs į Vakarus ir gavęs prieglobstį JAV. Buvusio Rumunijos slaptosios policijos generolo Ion Mihai Pacepa knyga „Red Horizons“ tapo tarptautiniu bestseleriu. Joje Pacepa atskleidė savo buvusio viršininko, Rumunijos diktatoriaus Nicolae Ceaucescu vykdytus plataus masto nusikaltimus ir korupciją. Tai sukėlė šalies vadovo įsiūtį – jis pasiuntė į JAV žmones, turėjusius surasti ir nužudyti Pacepa, bet jų misija žlugo.
JAV Centrinė žvalgybos agentūra Ion Mihai Pacepa laiko vieninteliu žmogumi, kuris vienas pats sugebėjo niekais paversti visas priešų žvalgybos pastangas. Šioje knygoje jis kelia sau dar didesnį tikslą: dekonstruoti visą Rusijoje sukurtą dezinformacijos mokslą ir sistemą, skirtą kiršinti tautas, skleisti nepasitikėjimą, kurstyti baimę ir priešiškumą.

Iš anglų kalbos vertė Aušra Stanaitytė-KarsokienėParašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *