Absoliuti tekstilė : nuo ištakų iki XXI a.

Absoliuti tekstilė : nuo ištakų iki XXI a.

Šiuolaikinė tekstilė, kruopštaus amato ir inovacijų sintezė, yra viena perspektyviausių šiuolaikinių meno industrijų sričių – tai byloja Kauno bienalės ir Vilniuje vykstančios mažosios tekstilės bienalės -neblėstantis tarptautinis populiarumas bei tęstinumas. Nepaisant to, visa XVIII-XXI a. meninės tekstilės kolekcija, sukaupta Lietuvos muziejuose, juo labiau konceptuali jos retrospektyva, žiūrovams ir tyrinėtojams beveik neprieinama.

Pastaraisiais dešimtmečiais pradėjo formuotis dar viena ydinga tendencija – skiriama per mažai dėmesio sovietinio gyvenimo dailės realijoms ir iškiliausiems to laikotarpio kūrėjams. Dėl šių priežasčių į užmarštį grimzta kūryba tų asmenybių, kurios prisidėjo prie lietuvių tekstilės klestėjimo.
2014 m. gruodžio – 2015 m. gegužės mėnesiais Lietuvos dailės muziejuje buvo pristatytas projektas „Absoliuti tekstilė“, precedento neturinti retrospektyvi paroda – Lietuvos tekstilė nuo XVII a. iki šių dienų (parodos kuratorė – prof. Eglė Ganda Bogdanienė). Joje siekta atskleisti lūžinius meninių, visuomeninių, technologinių aspektų taškus, susiejant su istorinio tyrimo įžvalgomis.

Parodą lydi išsamūs menotyriniai tyrimai, kuriuose sutiko dalyvauti Lietuvos tekstilę tyrinėjančios ir tekstilės parodas kuruojančios menotyrininkės prof. dr. Ieva Kuizinienė, dr. Lijana Natalevičienė, dr. Virginija Vitkienė ir meno licenciate doc. Monika Žal-tauskaitė-Grašienė. Sudarant kolekciją iš Lietuvos dailės muziejaus fondų, prisidėjo muziejininkės Nijolė Žilinskienė ir Eglė Pinkutė.

Šis leidinys – parodą lydintis iliustruotas straipsnių rinkinys. Jame pristatomi parodoje išskirti XVII-XXI a. lietuvių tekstilės raidos laikotarpiai, tyrinėjama ir vertinama žinomiausių autorių kūryba, nagrinėjamas lietuvių tekstilės savitumas ir sąsajos su tarptautiniu kontekstu. Tai galimybė užpildyti spragas, visuomenei ir tyrėjams pristatyti vientisą Lietuvos tekstilės raidą, jos pokyčius.Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *